Strona Główna  »  Systemy nadzoru  »  Pozycjonowanie RTLS

Pozycjonowanie RTLS

Pozycjonowanie i lokalizacja w czasie rzeczywistym (ang. RTLS Real-Time Locating Systems) jest nowoczesną technologią pozycjonowania obiektów oraz ich śledzenia (monitoringu) opartą na zastosowaniu tagów RFID oraz tagów RFID/GPS.

 

RTLS wykorzystuje sygnały nadawane przez tagi radiowe RFID w ultra-szerokopasmowej częstotliwości (UWB). Tag radiowy przymocowany do obiektu (pojazd, człowiek, półprodukt) może być pozycjonowany z dokładnością do 15-20 cm. Pozycjonowanie odbywa się za pomocą współpracy z infrastrukturą radiową wyposażoną w sensory (odbiorniki), które nasłuchują sygnały wysyłane przez tagi i określają je za pomocą specjalnego algorytmu w przestrzeni trójwymiarowej (3D).

 

Dokładność pozycjonowania może być utrzymana nawet w dość nieprzyjaznych warunkach zewnętrznych, np. zadymienie, opary chemiczne, opady atmosferyczne.

 

Specjalną odmianą tagów radiowych są tagi RFID/GPS w tym wypadku zachodzi połączenie systemów działających w technologii RTLS i GPS.

 

Przykładowe zastosowanie tej kombinacji ma miejsce, np. przy monitorowaniu pojazdów budujących drogi: system RTLS określa dokładnie pozycje na danym odcinku robót (z dokładnością do 20 cm), z kolei system GPS pomaga śledzić przemieszczanie się maszyn budowlanych miedzy odcinkami budowy oddalonymi od siebie w znacznej odległości, np. kilka km.

Innym przykładem zastosowania RTLS jest mocowanie tagów RFID na urządzeniach i możliwość wymiany danych z nadzorowanym urządzeniem. Taki tag posiada odpowiedni interfejs do wymiany danych.

Zastosowanie technologii RTLS w przemyśle, transporcie, służbie zdrowia:

  • nadzór nad transportem wewnętrznym, np. wózki widłowe, maszyny budowlane
  • pozycjonowanie i śledzenie osób na terenie objętym ograniczoną widocznością, np. obszary w hutach, zakładach chemicznych
  • określanie czasowego dostępu pracowników do konkretnych stref
  • śledzenie ruchu i pozycjonowanie półproduktów poruszających się na taśmie montażowej
  • śledzenie użycia właściwych narzędzi do montażu konkretnego produktu, np. klucze dynamometryczne
  • śledzenie dokowania pojazdów z dostawami towarów
  • rozróżnianie rodzajów pojazdów w konkretnych strefach, np. pojazdy z napędem spalinowym nie mogą przemieszczać się po magazynie zamkniętym z materiałami łatwopalnymi, w przeciwieństwie do pojazdów z napędem elektrycznym. Z kolei te drugie ze względu na czynniki atmosferyczne nie mogą przemieszczać się w magazynie otwartym
  • śledzenie osób chorych (zaburzenia w orientacji w trenie)

Często systemy RTLS mogą być łączone z tradycyjnymi systemami nadzoru (np. kurtyny laserowe) oraz monitoringiem video.


Zobacz takżke:

Monitoring wizyjny informacje ogólne
Systemy zabezpieczeń - Laserowe systemy bezpieczeństwa (produkcja, logistyka, przemysł wydobywczy) Pozycjonowanie GPS